Робо-футбол мусобақаси талаблари
Роботлар рақиб дарвозасига гол уриши керак. Мусобақа жамоа белгиланган миқдордаги очколарни тўплаганча давом этади.
1.2. Чекловлар
Жамоа қуйидаги талабларга жавоб бериши керак:
• иштирокчиларнинг ёши 30 ёшдан ошмаслиги керак;
• жамоада 3 нафардан ортиқ иштирокчи бўлмаслиги керак (рахбарлар сони чекланмаган);
• бир жамоа бир мусобақада учта ёки кўпроқ робот билан қатнашиши мумкин эмас.
2. Роботга қўйиладиган талаблар
• эни – 250 мм дан ошмаслиги керак;
• узунлиги – 250 мм дан ошмаслиги керак;
• оғирлиги – 1500 г дан ошмаслиги керак;
• баландлиги – 250 мм дан ошмаслиги керак.
Роботнинг массаси ўлчов асбобининг хатолик кўрсаткичлари орқали аниқланади.
Робот мусобақа бошлангандан кейин ва давомида ўлчамини ўзгартирмаслиги керак, бўлакларга ажралиб кетмаслиги ва бутун раунд давомида ягона, яхлит ҳолатда қолиши керак.
Робот радио-модул ёки Bluetooth модул билан жиҳозланган бўлиши керак. Роботнинг ҳаракатини бошқарувчи дастур тўғридан-тўғри иштирокчилар томонидан ишлаб чиқилиши керак.
Робот тузилишида қуйидагилардан фойдаланиш тақиқланади:
• рақиб робот сенсорлари ёки радиоалоқа сигналларини бостиришга қодир тўсқинлик манбалари;
• рақиб робот электроникасини ўчириш ёки ишдан чиқариш ускуналари;
• суюқлик, газ, порошок ёки бошқа моддаларни сақлаш ва рақибга қаратилган ҳолда фойдаланиш ускуналари;
• рақибга ашёларни улоқтирувчи ускуналар;
• роботнинг ринг билан қаттиқ ёпишишига ёрдам берувчи ёпишқоқ моддалар;
• вакуум насослар ва магнитлар каби кучли босимни ошириш ускуналари.
Роботлар рингга, бошқа роботларга ёки иштирокчиларга зарар етказадиган даражада бўлмаслиги керак. 0,1 мм дан кичик чоклар ва қирралар тақиқланади. Судьялар ёки ташкилотчилар робот конструкциясидаги ўта ўткир жойларни изолента билан қоплашни талаб қилишлари мумкин.
Раундлар ва ўйинлар оралиғида иштирокчилар роботни тезда қайта ишлаш (таъмирлаш, батарея элементларини алмаштириш ва ҳ.к.) ҳуқуқига эгадирлар, агар бу ўзгаришлар роботга қўйилган талабларга зид келмаса ва мусобақа қоидалари бузилмаса.
Роботларда аккумуляторларни тезда чиқариб олиш учун жой бўлиши ёки хавфли ҳолатларда қулай равишда токни ўчириш имконияти бўлиши керак. Бу иштирокчилар хавфсизлигини таъминлаш ва роботнинг бутунлигини сақлаш учун зарур.
1. Ринг тавсифи
Ринг теп-теккис юзага эга бўлиб, унинг икки тарафида дарвозалар жойлашади.
Ринг мини-футбол майдони каби кўринишга эга. Аут ва бурчак зарбалари учун чегаралар мавжуд эмас, роботлар ўйин давомида эркин ҳаракатланиши мумкин. Рингнинг ёндош қисми рингга кирмайди.
Ринг атрофида бўш майдон мавжуд эмас. Рингнинг ўлчамлари:
• узунлиги – 2700 мм
• кенглиги – 1800 мм
• дарвозаларнинг кенглиги – 500 мм
4. Тўп тавсифи
Тўп сифатида диаметри 43 мм бўлган стандарт гольф тўпи ишлатилади.
5. Мусобақа ўтказиш тартиби
Мусобақа бошланишидан олдин барча роботлар қўйилган талабларга мувофиқлигини текшириш учун кўрикдан ўтади.
Раунд 90 сония давом этади. Матч 3 раундгача давом этади ёки жамоалардан бири 2 раундда ғолиб бўлганча.
4.1. Роботларни жойлаштириш
Судьянинг буйруғига кўра операторлар роботларни рингга қўйиш учун ёнга келишади.
Роботларни тайёрлаш учун иштирокчиларга 60 сония берилади, шунда улар ўз роботларини ишга туширишлари мумкин.
Операторлар роботларни мустақил равишда қарама-қарши квадрантларга жойлаштирадилар. Ҳар бир робот ринг чегарасида, ўз квадранти ичида жойлаштирилиши керак. Роботлар жойлаштирилгандан кейин уларни қайта жойлаштириш мумкин эмас.
4.2. Старт
Раунд бошланиши сигнали билан иштирокчилар роботларини бошқаришни бошлайдилар.
4.3. Ўйинни тўхтатиш ва қайта давом эттириш
Матч ва раунд судья томонидан тўхтатилган ва қайта давом эттирилган ҳолларда амалга оширилади. Агар жамоадаги роботлардан бири ишдан чиқса, тиклаш учун бир иштирокчига раунд охиригача вақт берилади, иккинчи иштирокчи эса раундни якка ўзи давом эттиради. Робот тиклангандан кейин иштирокчи уни ўз дарвозалари томонидан қўяди.
Раунд 3 мартдан ортиқ қайта ўйналмайди. Агар учинчи қайта ўйиндан сўнг ҳам раунд натижаси аниқланмаса, икки жамоага ҳам очко берилмайди.
Матч якунлангани эълон қилинганидан кейин жамоалар роботларни зудлик билан рингдан олиб чиқишлари керак.
6. Қоидаларни бузиш
Агар жамоа бир ўйин давомида икки марта қоидабузарлик қилса, уларнинг роботлари ўз дарвозалари ёнида 10 сония давомида ёки рақиб жамоа гол ургунгача туришлари керак. Қуйидагилар қоидабузарлик ҳисобланади:
• иштирокчининг матчни асосли сабабларсиз тўхтатиш талаби;
• иштирокчи судьянинг рухсатисиз раунд тугаганидан кейин 60 сониядан кўпроқ вақтни тайёргарликка сарфласа;
• иштирокчи судьянинг рухсатисиз раунд давомида ринг ёки роботга тегса.
7. Очколар ҳисобланиши
1 очко рақиб дарвозасига гол урган жамоага берилади.
8. Ғолибни аниқлаш тартиби
Раундда ғолиб бўлган жамоа 1 очко олади.
Ўйинда энг кўп очко тўплаган робот ғолиб деб топилади. Агар ўйин натижасида очколар тенг бўлса, пенальти серияси ўтказилади.
Агар тенгликни ҳал қилиш зарур бўлса, қўшимча раундлар ўтказилади. Қўшимча раундда ғолиб чиққан робот ўйин ғолиби деб топилади. Агар қўшимча раундда ҳам ғолиб аниқланмаса, судьялар тактика, агрессия ва фаолликка асосланиб ғолибни танлайдилар.

Требования к соревнованию Робо-футбол
Роботам необходимо забить голы в ворота соперников. Матч продолжается, пока команда не набирает установленное количество баллов.
1.2.   Ограничения
Команда должна удовлетворять следующим требованиям:
• возраст участников не старше 30 лет;
• в команде должны быть не более 3 участников (количество руководителей не ограничено)
• одна команда не может участвовать с тремя и более роботами в одном состизании
2.      Требования к роботу
Робот должен удовлетворять следующим требованиям:
• ширина – не более 250 мм;
• длина – не более 250 мм;
• масса – не более 1500 г.
• высота – не более 250 мм;
Погрешность измерения массы робота определяется погрешностью измерительного прибора.
Робот не может увеличиваться в размерах до и после начала матча, не должен физически разделяться на части и должен оставаться единым цельным роботом в течении всего матча.
Робот должен быть оснащен радио-модулем или bluetooth модулем. Программа, управляющая движением робота, должна быть создана непосредственно участником соревнований.
В конструкции робота запрещено использовать:
• источники помех, способные ослеплять сенсоры и беспроводных радиосигналов робота соперника;
• устройства, отключающие или выводящие из строя электронику робота соперника;
• устройства для хранения жидкости, порошка, газа или других веществ для выпускания в сторону соперника;
• устройства, бросающие предметы в соперника
• липкие вещества для улучшения сцепления робота с рингом;
• с устройства для увеличения прижимной силы, например, вакуумные насосы и магниты;
Роботы не должны быть способными каким-либо образом повредить ринг, других роботов или нанести травмы игрокам. Не допустимы кромки и ребра с радиусом менее 0,1 мм. Судьи или организаторы могут потребовать покрыть изолентой слишком острые места конструкции.
В отведенное время между раундами и матчами участники имеют право на оперативное конструктивное и программное изменение робота (в том числе ремонт, замена элементов питания и проч.), если внесенные изменения не противоречат требованиям, предъявляемым к конструкции робота, и не нарушают регламентов соревнований.
Роботы должны иметь определенное место для быстрого снятия аккумуляторов или иметь источник отключения питания при проявлении чрезвычайных случаев, для обеспечения безопасности участников и окружающих людей и для сохранения целостности робота.
3.      Описание Ринга
Ринг состоит из плоской поверхности, с двух сторон будут расположены ворота.
Ринг представляет собой мини футбольное поле. Границ для аутов и угловых ударов не имеется, роботы могут перемещаться свободно в течении всего матча. Боковая поверхность ринга не является частью ринга.
Вокруг ринга не имеется свободное место для перемещения. Характеристики ринга:
- длина – 2700 мм
- ширина – 1800 мм
- ширина ворот – 500 мм
4. Описание мяча
В качестве мяча используется стандартный мяч для гольфа с диаметром 43 мм.
5.      Порядок проведения соревнований
Перед началом соревнований все роботы, заявленные к участию, проходят проверку на соответствие требованиям.
Раунд длится до 90 секунд. Матч длится до 3 раундов или пока один из команд не выиграет в 2 раундах.
4.1.   Расстановка роботов
По команде судьи операторы подходят к рингу, чтобы поставить на него роботов.
Для подготовки роботов дается 60 секунд чтобы участники смогли включить своих роботов
Операторы самостоятельно устанавливают роботов в противоположных квадрантах.
Каждый робот должен располагаться у границы ринга в пределах соответствующего квадранта. После расстановки роботов перемещать нельзя.
4.2.   Старт
При сигнале для начала раунда участники начинают управлять роботами.
4.3.   Остановка и возобновление матча
Матч и раунд останавливаются и возобновляются, когда судья объявляет об этом. При том, когда из одной команды один из роботов выводится из строя, для восстановления одному участнику дается время до конца раунда, другой участник продолжает раунд в одиночку. При восстановлении робота участник ставит его со стороны своих ворот.
Раунд не может быть переигран более 3 раз. Если после третьей переигровки результат раунда не может быть определен, то ни одному из команд не засчитываются баллы в этом раунде.
После объявления завершения матча команды должны незамедлительно убрать роботов с полигона.
6.      Нарушения
При накоплении командой двух нарушений в ходе одного матча, их роботы будут стоять возле своих ворот в течении 10 секунд или до того пока одна команда не забьет гол. Нарушением является:
• требование участника остановить матч без веских причин;
• участник тратит более 60 секунд на подготовку к раунду с момента окончания предыдущего раунда, если судья не продлил время;
• участник коснулся полигона или робота во время раунда без разрешения судьи.
7.      Подсчет баллов
1 балл зарабатывает та команда которые забили гол в ворота соперника
8.      Порядок отбора победителя
В раунде побеждает та команда, набравшая 1 балл.
В матче побеждает робот, набравший наибольшее количество баллов. При равенстве баллов по итогам матча объявляется серия пенальти.
При необходимости определить победителя матча при равенстве баллов проводится дополнительный раунды. Робот, победивший в дополнительном раунде, объявляется победителем матча. Если по итогу дополнительного раунда победитель не выявлен, то судьи выбирают победителя на основании оценки тактики, агрессии и активности соперников.